Znamy już zwycięzców rodzinnego konkursu plastycznego ph. "Wianek na drzwi", którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie wraz z miejscową Gminną Biblioteką Publiczną. Do konkursu zostało zgłoszonych 24 prace. Tym, co wyróżnia ten konkurs od innych w regionie, jest brak podziału na kategorie wiekowe. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przede wszystkim to, aby osobami zaangażowanymi w tworzenie wianka była rodzina. 

Rodziny dopisały       
Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych 24 prace. – Cieszymy się, że konkurs wzbudził tak duże zainteresowanie. Prace międzypokoleniowe były naprawdę piękne, kreatywne i oryginalne – mówi Karolina Stańska, instruktorka GOK-u. Wszystkie prace oceniła komisja konkursowa, w skład której weszły: Iwona Miłobędzka – artystka i malarka prowadząca pracownię rysunku, malarstwa i rzeźby (przewodnicząca jury), Joanna Karpiarz – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbuczynie oraz Małgorzata Prochenka – pracownik Dziennego Domu "Senior+" w Zbuczynie, gdzie między innymi prowadzi zajęcia plastyczne dla dorosłych.

Kryteriami oceny, jakimi kierowały się jurorki, były: pomysłowość, zgodność z tematyką konkursu, walory estetyczne, samodzielność wykonania całej pracy jak i poszczególnych elementów, staranność wykonania, dobór materiałów oraz kompozycja. – Podstawą pracy konkursowej mogła być gotowa forma, tj. wianek wiklinowy, słomiany, okrąg z drutu czy styropianu. Dopuszczalne było również używanie gotowych części dekoracji, jednak preferowaliśmy prace, które zawierały elementy wykonane samodzielnie lub pochodzenia naturalnego. I na te szczególnie zwróciła swoją uwagę komisja – wyjaśnia K. Stańska

Jedna rodzinna kategoria     
W wyniku oceny komisji konkursowej I miejsce zajęła praca rodziny Zdanowskich (Anety, Franciszka i Janusza), II – wianek rodziny Mazurków (Wiktorii, Dagmary, Sebastiana, oraz Moniki), zaś III – rodziny Frańczuków (Karoliny, Natalii, Anny i Roberta). Na wyróżnienia zasłużyły kompozycje rodziny Borkowskich (Filipa, Anety, Stanisława), a także rodziny Wareckich (Ignacego, Jana, Klaudii oraz Mateusza). Wszystkie prace można było oglądać w ciągu tygodnia w sali widowiskowej GOK-u, natomiast w niedzielę, 2 kwietnia, zostały one wyeksponowane w specjalnym konkursowym namiocie na placu przy kościele parafialnym w Zbuczynie podczas I Wystawy Twórczości Ludowej. W trakcie trwania imprezy nastąpiło bowiem oficjalnie podsumowanie i ogłoszenie wyników. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, zaś pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy podziękowania.

Głównymi celami konkursu jest kształcenie postaw czynnego uczestnictwa w kulturze, pobudzanie aktywności twórczej uczestników, rozwijanie wrażliwości estetycznej i zdolności manualnych, inspirowanie do poszukiwań nowych form plastycznych oraz stworzenie możliwości do wspólnej i twórczej pracy rodzinnej. Dekoracje w postaci wianków stanową unikatową i elegancką dekorację wnętrz, która powoduje, że goście już od samego progu mają doskonały nastrój. Wywołują one pozytywne emocje zarówno u przechodniów, jak i sąsiadów. Stanowią one ocieplenie wizerunku domu. Warto dekorować nimi drzwi, zwłaszcza w okresie wiosennym i Świąt Wielkanocnych – zachęcała podczas podsumowania Emilia Biarda, dyrektor GOK-u. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Hubert Pasiak – wójt Gminy Zbuczyn, który był także obecny na rozstrzygnięciu konkursu.

 

O zwycięzach konkursu plastycznego ph. "Wianek na drzwi" czytaj także na: zyciesiedleckie.pl, podlasie24.pl, a także słuchaj w Katolickim Radiu Podlasie 101,7 FM. 

 

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury
w Zbuczynie
tel.: 500 799 675
e-mail: kontakt@gokzbuczyn.pl 
adres: ul. Jana Pawła II 3,
08-106 Zbuczyn

Gminna Biblioteka Publiczna
w Zbuczynie

tel.: 515 783 251
e-mail: kontakt@gokzbuczyn.pl
adres: ul. Jana Pawła II 3,
08-106 Zbuczyn
godz. pracy: pn-pt od 9.00 do 17.00

Nasze plakaty