Celem programu jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez ich wyposażenie w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z zasobów cyfrowych, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich online.

Program skierowany jest do wszystkich bibliotek publicznych w Polsce.

O dofinansowanie w ramach programu mogły się ubiegać biblioteki publiczne będące samodzielnymi samorządowymi instytucjami kultury lub wchodzące w skład samorządowych instytucji kultury.

Gminna Biblioteka Publiczna wraz z filiami w Krzesku- Królowa Niwa i Czuryłach w 2015 złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach programu KRASZEWSKI DLA BIBLIOTEK. Udało się uzyskać dofinansowanie a do bibliotek trafił nowoczesny sprzęt komputerowy o wartości ponad 22 tys. zł.