W tym roku prawie 50 dzieci wzięło udział w eliminacjach gminnych XXXIX Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Odbyły się one 16 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie.

Każdy uczestnik przygotował wiersz oraz fragment prozy dowolnie wybranych autorów. Recytatorów oceniała komisja konkursowa w skład której weszli: Bożena Czarnecka-Akus (konsultant ds. edukacji humanistycznej w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, nauczyciel języka polskiego, instruktor teatralny) – przewodnicząca komisji, Marlena Soszyńska (filolog polski, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach pełniącej funkcję biblioteki powiatowej) oraz Łukasz A. Wawryniuk (filolog polski, instruktor i reżyser teatralny, menedżer kultury, wieloletni juror konkursów recytatorskich i teatralnych, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie). Jurorzy w swojej ocenie zwracali uwagę na dobór repertuaru, interpretację utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

Wyrecytowali zwycięstwo
W grupie wiekowej klas I-III najlepsi okazali się: Adam Biardzki ze szkoły podstawowej w Borkach Kosach (I miejsce)Wiktoria Markowska z SP w Dziewulach (II miejsce) i Wiktor Ługowski z SP w Zbuczynie (III miejsce). Przyznano także wyróżnienia dla Nikodema Golbiaka (SP w Krzesku Królowa Niwa) oraz Julii Lańskiej (SP w Borkach Kosach). W kategorii klas IV-VI szkół podstawowych zwyciężyli:  I miejsce – Aleksandra Sobiczewska (SP w Izdebkach Kosnach), II miejsce – Anna Cielemencka (SP w Izdebkach Kosnach), zaś III – Zuzanna Rzążewska (SP w Czuryłach). Jurorzy przyznali dwa równorzędne wyróżnienia, które zdobyły: Urszula Biardzka (SP w Borkach Kosach) i Nikola Kowieska (SP w Borkach Kosach). W ostatniej kategorii (VII-VIII SP) mistrzami recytacji zostali: Klaudia Radzikowska (SP w Izdebkach Kosnach, I miejsce),Tomasz Kędzierski (SP w Zbuczynie, II miejsce) oraz Oliwia Dąbrowska (SP w Borkach Wyrkach, III miejsce). Na wyróżnienie zasłużyła deklamacja Karoliny Głuchowskiej (SP w Krzesku Królowa Niwa).

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez GOK, a także dyplomy, zaś wszyscy uczestnicy pamiątkowe podziękowania i nagrody pocieszenia. Tegoroczni zwycięzcy wzięli udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 29 i 30 maja w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach: 29 maja (poniedziałek) wystąpią uczniowie z kategorii wiekowej klasy I-III szkół podstawowych, natomiast dzień później (wtorek) wystąpią uczniowie z kategorii wiekowych klasy IV-VI (od godz. 10.00) oraz VII-VIII szkół podstawowych (od godz. 12.00). Jury wytypuje po 3 recytatorów w każdej grupie wiekowej do udziału w finale, który odbędzie się 6 czerwca w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.

Eliminacje gminne konkursu recytatorskiego przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Zbuczynie wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zbuczynie.

PDF icon  Protokół z eliminacji gminnych XXXIX Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego 2023  POBIERZ

PRZEDSTAWIAMY CZĘŚĆ ZDJĘĆ Z ELIMINACJI GMINNYCH. DRUGA CZĘŚĆ ZDJĘĆ NIEBAWEM