Profilaktyka zdrowotna w wieku senioralnym

To tematyka najbliższych wykładów, które odbędą się 1 i 8 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie. O tym jak dbać o swoje zdrowie w wieku Złotej Jesieni opowie prof. dr hab. Dorota Sulejczak z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk.

Dorota Sulejczak jest profesorem Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk, gdzie pełni funkcję kierownika Zakładu Farmakologii Doświadczalnej. W roku 2017 uzyskała na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (II Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym) stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk medycznych. Tym razem swoje doświadczanie i wiedzę w przystępny sposób przekaże w Zbuczynie. - Do uczestnictwa w wykładach zapraszamy szczególnie osoby 55+. Zgodnie z zasadami programu mogą w spotkaniach uczestniczyć także osoby poniżej 55. roku życia, ale ich liczba nie może przekroczyć 30% ogółu uczestników – wyjaśnia Emilia Biarda, dyrektor GOK-u.

Wykłady odbywają się w ramach projektu „Pakiety edukacyjne dla mazowieckich seniorów”, który jest realizowany przez Stowarzyszenie „Radomskie Centrum Przedsiębiorczości” w ramach zadania publicznego Województwa Mazowieckiego w obszarze „Działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” (zadanie nr 3: „Ścieżką edukacyjną w trzeci wiek”). - Głównym celem zadania jest stymulowanie aktywności społecznej i edukacyjnej seniorów (osób powyżej 55. roku życia) w myśl koncepcji „uczenia się przez całe życie” poprzez uruchomienie mechanizmów nieodpłatnego kształcenia i edukacji dostępnych dla środowisk działających na rzecz osób starszych i z osobami starszymi – wyjaśnia Jarosław Szczepaniak ze Stowarzyszenia „Radomskie Centrum Przedsiębiorczości”. Projekt jest skierowany do środowisk senioralnych (podmiotów działających z seniorami i na rzecz seniorów) prowadzących działania na terenie całego Mazowsza, w tym szczególnie: Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Klubów Seniora, Rad Seniorów, organizacji pozarządowych, ośrodków pomocy i polityki społecznej realizujących politykę senioralną na obszarze gminy/miasta/powiatu, ośrodków kultury itp., a także grup nieformalnych, w których działają i realizują swoje pasje i zainteresowania seniorzy.

Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie w ramach złożonego wniosku na wykłady z zakresu nauk medycznych otrzymał pakiet 8 godzin wykładów. Na początku sierpnia odbył się dr Katarzyny Kowalcze dot. zasad żywieniowych w wieku Złotej Jesieni. Wykłady prof. dr hab. Dorota Sulejczak odbędą się 1 i 8 września w Sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie. Początek spotkań o godz. 12.00. Zadanie jest sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Szczegóły w sprawie wykładów u koordynatora UTW w Zbuczynie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 500-799-675.