11 września o godz. 10.00.

W 2018 roku Zbuczyn obchodzi jubileusz 600 – lecia istnienia parafii rzymskokatolickiej św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zbuczynie jak i samej miejscowości. W dniu 11 września o godzinie 10.00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie odbędzie się konferencja naukowa dotycząca historii parafii i miejscowości Zbuczyn.

Tak prezentuje się program konferencji:

• Dr Rafał Dmowski (Archiwum Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach „Kasper Kazimierz Cieciszowski – z probostwa w Zbuczynie na stolicę arcybiskupią w Mohylowie”.

• Mr dr Andrzej Chojnacki (Wojskowa Komenda Uzupełnień w Garwolinie) „Okolice Zbuczyna w I ćwierćwieczu XIX wieku”.

• Dr Grzegorz Welik (Archiwum Państwowe w Siedlcach) - „Szlachta i ziemianie z okolic Zbuczyna”.

• Mgr Krzysztof Koziestański (Katolicki Uniwersytet Lubelski) „Duchowieństwo parafii Zbuczyn w latach 1818-1939 r.”

• Mgr Jacek Odziemczyk ( Publiczna Szkoła Podstawowa w Sokołowie Podlaskim) „Gmina Zbuczyn w latach 1918-1920”.

• Mgr Natalia Kondraciuk (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbuczynie) „Społeczeństwo Zbuczyna w okresie międzywojennym 1918-1939”.

• Dr Wiesław Charczuk (Szkoła Podstawowa w Krzesku-Królowa Niwa) „Losy duszpasterzy i mieszkańców parafii Zbuczyn w czasie II wojny światowej”.

Po prelekcjach odbędzie się promocja książki „Dzieje Parafii Zbuczyn w latach 1418 – 2018” pod redakcją K. Koziestańskiego, P. Dyczka oraz W. Charczuka.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc oraz duże zainteresowanie, aby wziąć udział w konferencji, należy zarezerwować miejsce dzwoniąc pod numer 500 799 675 lub pisząc na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bezpłatne zaproszenia są do odebrania w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie, przy ul. Jana Pawła II 3