Kolejna książka historyczna wydana przez Gminę Zbuczyn to „Parafia Zbuczyn na przestrzeni dziejów”.

Jest to praca zbiorowa, powstała na bazie materiałów z konferencji naukowej, zorganizowanej z okazji 600-lecia Zbuczyna. Autorzy zajęli się kolejnymi fragmentami lokalnej historii, począwszy od czasów najdawniejszych (do których nie ma źródeł pisanych, a jedynie archeologiczne), do końca II wojny światowej. Poszczególne rozdziały napisali:

Joanna Kalaga,

Rafał Dmowski,

ks. Stanisław Chodźko i Monika Lipińska,

Andrzej Chojnacki,

Krzysztof Koziestański,

Jacek Odziemczyk,

Natalia Kondraciuk

Wiesław Charczuk.

Wydawcą książki jest gmina Zbuczyn. Publikacji trzeba szukać w okolicznych bibliotekach – bo głównie tam została skierowana. Na promocji pojawili wszyscy autorzy, co było świetną okazją do indywidualnej rozmowy i poznania szczegółów prac nad publikacją. Sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury zapełniła się po brzegi miłośnikami lokalnej historii. Wydarzenie rozpoczął krótki koncert w wykonaniu zespołu wokalnego "UliBabki".